רשת בתי המדרש קישורים מומלצים אודות האתר צור קשר עזרה
bteiMidrash logo


עמוד ראשי > בלוגים

מאגר התכנים אשף דפי הלימוד שולחן העבודה שלי ארון הספרים אודות הרשת פורומים בלוגים

יום רביעי, 29 במאי 2013

אלו דברים לשבת פרשת שלח לך תשע"ג


"האין זה כמו הלילה
 לשחק בתחבולות
 כשאתה משתדל, להיות
 כה שקט...."

מילות הפתיחה לשיר של בוב דילן "חזיונות ג'ואנה" בתרגום של הח"מ. ברגע מתנגן השיר.
נשאלתי השבוע מה הקשר בין הקליפ (הארוך יחסית) שהצבתי בפתח הרשומה של אלו דברים לשבת פרשת בהעלותך לדברים על נבואה שבאו בטקסט שם אחר כך.
הקשר בשניים: 1.  "קשר טכני " שם - כמו כאן -  השירים והמוסיקה של אריק אינשטיין היו ברקע בעת הכתיבה.
2. קשר מהותי : הטקסטים דברו על נבואה ועל מצויינות. אריק אינשטיין איננו  כפי הנראה בגדר נביא , אבל הוא מצוין , והמוסיקה שלו מצויינת ויש קשר בין נבואה לבין מצויינות, ויש קשר בין מוסיקה מצוינת לבין נבואה ויש קשר בין כל זה ללונדון ולחוה אלברשטין שלונדון לא מחכה לה.
בכל מקרה, שוב לילה ושוב מתנגן שיר, ושוב מישהו שר ברקע. קהל מוחא כפיים השיר נגמר.

"האין זה כמו הלילה
 לשחק בתחבולות
 כשאתה משתדל, להיות
 כה שקט...."

אני מכיר אנשים שהיום שלהם לילה. ייתכן והלילה שלהם יום. ואני חושב - לפעמים צריך ללכת נגד הזרם...ושההליכה נגד הזרם היא  לפעמים תחילתה של תיקון גדול, כמו בסצנה בסרט אקספרס של חצות.ובכל מקרה זו תחילתה של הגילוי של תיקון גדול.
יהושע וכלב הולכים השבוע, להבדיל, נגד הזרם. נגד הזרם של המנהיגות העידית (לכאורה)  והעתית של עם ישראל, אותם עשרה מרגלים שהיו בדעת הרוב שכיבושה של ארץ ישראל "גדול עלינו".
דבר תורה שקבלתי השבוע במייל מהרב מרק ד אנג'ל בארצות הברית זעזע אותי.על רקע פרשת המרגלים שבפרשת שלח לך השבוע, מדבר הרב אנג'ל על כישלונות של האוחזים ברסן השלטון, אלו שבטוחים בצדקתם. אלו שממשיכים במדיניות שגויה, מחמת העובדה שהם ממאנים  להודות בטעויות של עצמם. לתופעה הזאת במנהיגות - לעולם יש לה מחיר. לעיתים  זה מחיר בפגיעה בבית ספר כזה או אחר לעיתים זו פגיעה בחיי אדם ממש.

לעיתים צריך להקשיב לדעת המיעוט.

שבת שלום
    ג'ףאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה