רשת בתי המדרש קישורים מומלצים אודות האתר צור קשר עזרה
bteiMidrash logo


עמוד ראשי > בלוגים

מאגר התכנים אשף דפי הלימוד שולחן העבודה שלי ארון הספרים אודות הרשת פורומים בלוגים

יום שלישי, 29 בספטמבר 2009

בעקבות הזמן האבוד


זו לא תמונה של פרוסט אלא של דר' וויליאם אוסלר ונגיע אליו בהמשך.


במהלך התפילה, אתמול, ביום כיפור, הפנה אותי חבר לקטע הבא בספרו של הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ, "חיי שנה", בפרק שנקרא "עיצומו של יום מכפר".

כותרת הקטע היא: חטאנו לפניך באיבוד זמן

"הוידוי [שבתפילת יו"כ ] אמנם ארוך ומפורט, ועם זאת אפשר להוסיף בו ' על חטא ' אחד שלא כתוב בו - החטא של איבוד הזמן. מיום כיפורים שעבר ועד יום הכיפורים הזה נתן לנו הקב"ה חיים של שנה אחת, ואת הזמן הזה אנחנו 'גזלנו', 'העוינו', 'שיחתנו', 'תיעבנו' ואף הרגנו ממש. את השנה הזו קיבלנו על מנת להחזיר, יום יום ושעה שעה. עתה , בהגיע יום הכיפורים הזה, מה אנו מחזירים לו ? הרי הוא נתן לנו את הימים הללו כדי שנשביח אותם, כדי שנחזיר לו בסופו של דבר יותר ממה שנתן לנו. בסופה של שנה, יש מי שמחזיר אותה עם חורים - פה יום ושם שעה שהלכו לאיבוד. יש מי שמחזיר רק כמה חודשים מתוכה, רק כמה ימים ואולי רק כמה שעות מכל השנה הזו.

לחטא הזה אולי אין תיקון, יתכן שאין להשיב את הזמן שהלך לאיבוד. אפשר להשיב דברים או מעשים, אפשר להשיב כמעט כל מה שיש בזמן, אבל אי אפשר להשיב את הזמן עצמו. מכל מקום, יש בידנו לקבל על עצמנו, שמעתה - מיום כיפורים זה ועד יום הכיפורים הבא - נדאג להשיב בכפליים."
(הרב שטיינזלץ, "חיי שנה", הוצאת המכון הישראלי לפרסומים תלמודיים ומלתא בע"מ, 2008, ע' 84-85)


ולדר' וויליאם אוסלר.
בספרייתו של אבי ז"ל, שהיה , בין היתר , רופא, מצאתי לפני שנים, ספרון קטן של רופא אחר בשם דר' וויליאם אוסלר. הספרון נקרא "דרך חיים" והוא מכיל הרצאה שנשא אוסלר בפני סטודנטים לרפואה באוניברסיטת ייל בארה"ב ב1913. עיקר ההרצאה הוא קריאה לההתמקד בעבודה שנמצאת "על השלחן"; לחיות כל יום בנפרד ,למצות את היום - ולא להיות יותר מדי עסוק במה היה אתמול ומה יהיה מחר.


בהחלט שווה עיון

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה